Press "Enter" to skip to content

Proč je užitečné dostat se ze závislosti na alkoholu při léčbě hraniční poruchy osobnosti?

Odpověď mně napadla hned – protože, když jste závislí na alkoholu – musí se nejdříve léčit závislost, to znamená abstinovat, aby jste byli více uvědomělí a mohli se tak lépe a účinněji léčit pomocí psychoterapie.V mém případě mě poslali na psychiatrii na oddělení léčby závislosti na alkoholu a až pak se mi budou věnovat a podporovat na cestě k uzdravení. Teď si říkám: „Škoda, že jsem s léčbou závislosti nezačala dříve. Kde bych už mohla být?“ Je pravda, že mi byla léčba závislosti nabídnuta před cca 10 lety – také v té době v Německu – ale odmítla jsem to s tím, že přece nemůžu být závislá, když konzumuji „jen“ menší množství. Měla jsem mylnou představu, že alkoholik je ten, kdo pije od rána do večera a žije na okraji společnosti. Dnes vím, že být alkoholik znamená i pít alkohol v menším množství, dokonce i nepravidelně – což je můj případ. Přiznávám, že byla i období, kdy jsem konzumovala alkohol ve velkém množství a často se záměrem si ubližovat, ale také jsem vydržela i rok abstinovat. Po cca 2 měsících léčení jsem pochopila, že každý konzumuje alkohol v jiném množství a z různých důvodů. Já jsem si sice v posledních letech uvědomovala, že alkohol konzumuji čím dál častěji a že mám problém s tím sama přestat. Nicméně jsem to moc neřešila, protože život nebyl lehký a zdálo se, že mi to „pomáhalo“ se s těžkostmi vyrovnat. Přesto jsem si ubližovala více a více. Poprvé, kdy jsem si uvědomila, že je třeba s tímto návykem něco dělat, bylo po několika dnech v denním stacionáři, kam jsem měla původně docházet z důvodu změny medikace. Teď je z toho téměř 9 týdnů v léčebně – 4 týdny na oddělení léčby závislosti na alkoholu a 5 týdnů na psychiatrickém oddělení, protože se moje „hraničářské“ stavy zhoršily. To mě ale neodradí. Je to normální, že se mé depresivní a úzkostné stavy zhoršily, když už je tím alkoholem netlumím. Jsem si tak více vědomá svých myšlenek, emocí – jedině díky abstinenci na sobě můžu pracovat. Průběžně si uvědomuji více souvislostí mezi minulostí, myšlením a emocemi a chováním – které pak následují.

Toto období není vůbec jednoduché. Ostatní životní oblasti moc k mému klidu nepřispívají, přesto ale hledám způsoby, jak řešit své problémy bez alkoholu. Jsem vděčná, že mám možnost se léčit v léčebně, kde se mi dostává dostatečné podpory. Je jisté, že být teď sama doma, neodolala bych alkoholu. Je to pro mě teprve krátká doba abstinence a pořád cítím nutkání. Proto jsem ráda za plnou hospitalizaci a za to, že můžu pracovat na své emoční stabilitě v rámci dlouhodobé léčby se zaměřením na závislosti a traumata. Porozumění – jak mě ovlivňují traumatické zážitky – je pro mě důležité, protože konkrétní trauma se závislostí souvisí. Nikdo přece nekonzumuje alkohol bezdůvodně. Bude ještě několik měsíců trvat, než s touto léčbou budu moct začít, tak mi, prosím, držte palce, ať to vyjde!

Tímto bych vás, kteří si myslíte, že s alkoholem (nebo s jinou substancí) máte problém – chtěla podpořit, abyste se neobávali vyhledat pomoc. Existuje velké množství zařízení, organizací a možností, jak si nechat pomoci.

Hraniční porucha osobnosti má ráda různé formy závislostí, ty nám ale opravdu nepomáhají k pochopení svých problémů, a tak každý, kdo se chce mít lépe, má tu stejnou možnost a šanci zvládat a žít i tak šťastnější život bez alkoholu.

(Článek byl zveřejněn se svolením autora)

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *